Matrace vyrobené z polyuretánovej peny prinášajú dobré ortopedické vlastnosti za veľmi výhodnú cenu. Ponúkajú nižšiu hmotnosť a jednoduchšiu manipuláciu ako iné druhy matracov, zároveň sa ale rýchlo opotrebovávajú. Polyuretánová pena je materiál antialergický, ktorý nepodporuje výskyt roztočov, plesní a baktérií. V porovnaní s inými materiálmi má však nižšiu vzdušnosť ( nehodí sa do vlhkejšieho prostredia) a rýchlejšie sa opotrebováva. Všeobecne platí, že kvalita a doba použitia takého matraca je priamo úmerná jeho výške. Matrac z PUR peny sa výborne hodí na príležitostné prespanie rovnako ako na každodenné spanie s dôrazom na nižšiu cenu

HUSTOTA PUR PENY
Objemová hmotnosť alebo aj hustota sa udáva v kg/m3. Znamená to, aká je hmotnosť jedného metra kubického určitej peny. Pokiaľ má pena alebo matrac určité označenie – napr. HR 40, znamená to že 1m3 tejto peny váži 40 kg. Zvyšok tvorí vlastne vzduch

  • PUR polyuretánová pena – jej zvyčajná hustota je cca 20-30 kg/m3. Matrace z tejto peny sú teda menej kvalitné, ale zase lacnejšie
ULOŽENIE MATRACA Z PUR PENY
Odporúčame ho používať na lamelových roštoch, na nepružné podklady a pevné dosky vhodné nie sú. Matrace sa dajú aj polohovať. Pretože polyuretánová pena prenáša vlnenie len minimálne, matrac je možné pohodlne využiť aj vo veľkom prevedení pre dvojlôžkové postele. Vďaka kombinácii rôznych druhov pien (tzv. sendvičové matrace) je možné pri výslednom matraci dosiahnuť rôznych tuhostí.
TAKÁ MALÁ RADA OD NÁS
Pri výbere nového matraca sa môžete u svojho predajcu informovať, akú hustotu majú jednotlivé vrstvy pien vo vybranom matraci. Kvalitný matrac poznáte tak, že hodnota hustoty použitých pien na povrchu bude vyšší než 30 kg/m3 a jadro matraca bude vyrobené z peny s min. hustotou 40 kg/m3. Pokiaľ vám vyhovuje skôr tvrdší matrac, hľadajte modely s objemovou hustotou vyššou ako 50 kg/m3. Odporúčame preto sa na tento údaj vopred informovať.
FARBA PIEN
Farebné rozlíšenie pien sa používa len preto, aby sa jednotlivé peny nezamenili vo výrobe. Až v poslednej dobe sa farby začali používať aj ako designová záležitosť jadra matraca – najmä ide o sýte signálne farby. Nie je to úplne ideálne, pretože pridávané farby do pien ich kvalitu rozhodne nezvyšujú.

Typy polyuretánových pien

ŠTANDARDNÉ PENY
Tieto peny sa začali vyrábať ako prvé. Časom sa technológia výroby zdokonaľovala a potom prišla snaha vylepšiť vlastnosti štandardných pien. Tak prišli na svet studené peny a nakoniec viskoelastické. Pre pochopenie rozdielu medzi penami je dobré vedieť, čo znamená štvorčíslie, ktorým sa peny označujú (viac na túto tému v blogu Číselné označovanie pien). Prvé dvojčíslie znamená objemovú hmotnosť v kg/m3. Táto hodnota má vplyv na únosnosť, životnosť i cenu matraca. Druhé dvojčíslie označuje odpor proti stlačeniu – laicky, či je pena mäkšia alebo tvrdšia. Štandardné peny sa používajú tam, kde potrebujeme skôr tvrdšiu penu – pri detských matracoch, do tvrdších stredov matracov alebo tam, kde zákazníci vyžadujú tvrdšie a lacnejšie matrace. Pokiaľ by sme chceli vyrobiť matrac zo štandardných pien, ktorý bude mať veľmi veľkú únosnosť, zvyšovali by sme objemovú hmotnosť. Súčasne by sa ale pri týchto penách zdvíhal aj odpor proti stlačeniu – to znamená, že by tieto matrace boli príliš tvrdé. Tento problém riešia tzv. studené peny.
STUDENÉ PENY
Studené peny sa takto nazývajú, ale nemá to nič spoločné s teplotou výsledného produktu – ide o to, že sa vypeňujú pri nižších teplotách a pomalšie ako štandardné peny. Týmto procesom vzniknú v studenej pene väčšie bunky a pena je viac elastická aj priedušná v porovnaní so štandardnou penou. A teraz späť k problému s veľmi únosným matracom. Pri studených penách platí, že aj pri vyšších hmotnostiach pien je možné dosiahnuť nižšieho odporu proti stlačeniu. Preložené – môžeme vyrobiť aj únosný matrac, na ktorom sa nechá ešte spať.
VISKOELASTICKÉ PENY
Vychádzajú zo studených pien a majú tú vlastnosť, že so vzrastajúcou teplotou mäknú. Pôvodne sa tieto peny používali len do antidekubitných matracov. Princíp fungovania spočíva v tom, že sa dlhodobo ležiaci odtlačí do peny, čím sa zväčší kontaktná plocha, a teda zníži tlak od matraca. Pri kontinuálnom používaní je tiež matrac vždy zahriaty, čo znamená, že je pena stále veľmi mäkká. Neskôr sa viskoelastické peny začali používať aj do matracov na bežný predaj. Tu sa tieto mäkké peny používajú na vrchnej strane, pričom vhodná výška je okolo 3 cm. Pokiaľ by bola výška väčšia, dochádzalo by k rovnakému efektu ako pri antidekubitných matracoch, čo je pomerne nepríjemné a horšie sa aj z matraca vstáva. V malej vrstve všetko funguje, ako má a matrace s týmito penami sú u zákazníkov obľúbené.
X Zavřit

Vaša objednávka bola úspešne prijatá.
Na uvedený email obdržíte potvrdenie.
Číslo Vašej objednávky:
var_dump
support

Máte nejaký dotaz?

Zanechajte svoje telefónne číslo a my sa Vám ozveme!


    Ďakujeme!

    Ozveme sa Vám v priebehu 2 hodín!