Veľká dilema nastáva vo chvíli, keď začíname riešiť otázku: je lepší jeden veľký, alebo dve jednolôžkové matrace? Pokiaľ sa vo svojich nárokoch s drahou polovičkou líšite, potom si radšej každý vyberte presne podľa svojich predstáv a požiadaviek. Už ste si položili otázku: „Ako správne vybrať matrac?“ Máme pár fígľov ako na to… So svojím partnerom zdieľate ako rodinný rozpočet či dovolenky a zážitky, tak aj spoločnú domácnosť. Ale čo matrace? Napriek tomu, že je posteľ určená pre dvojicu, matrac by sa ale mal vyberať s ohľadom na individuálne požiadavky každého z partnerov. Osobité periférie uspokojí len výroba matracov na mieru, čiže jedna posteľ = dva matrace.

ONA A ON MAJÚ ODLIŠNÉ POTREBY
Matrac je individuálna záležitosť, rovnako tak ako napríklad výber oblečenia. Drobunká žena by si predsa nikdy na seba nevzala tričko či rifle pre muža, obzvlášť obézneho. Je to predsa nezmysel! A rovnako to je aj s výberom matraca. Je prinajmenšom nelogické, aby dve rozdielne postavy využívali rovnaký matrac. V dôsledku váhových rozdielov a požiadaviek na lôžko vznikol podnet na výrobu tzv. partnerských matracov. Sú ideálne voľbou pre manželské páry, ktoré sú výškovo a váhovo odlišné. V danom prípade hovoríme o matracoch, ktoré disponujú rôznou tvrdosťou, t.j. sú obojstranné. Jedná sa hlavne o matrace, kde jedna strana je mäkšia a tá druhá zase tvrdšia.
ČO JE TO PARTNERSKÝ MATRAC? STOJÍ TO ZA TO?
Už ste sa možno stretli s termínom partnerský matrac. A napadlo vás, že do veľkej manželskej postele ide o riešenie, ktoré sa pomerne logicky ponúka. Ale pozor, v takomto prípade nehovoríme o jedinom matraci, ktorý by zaplnil celý priestor dvojlôžka. Čo to ten partnerský matrac teda vlastne je a aké prednosti má? Najskôr si objasníme, že nejde o jeden matrac, ktorý by bol väčších rozmerov. Ide o štandardný matrac s veľkosťou bežného jednolôžka, ale obojstranný. Do manželskej postele si potom samozrejme musíte zaobstarať rovno dve takéto. Ak vynecháme zjavnú nepraktickosť jedného veľkého matraca z hľadiska manipulácie a fakt, že ho nemožno umiestniť na polohovací rošt, prináša riešenie s dvoma kusmi matracov a mnoho ďalších pozitív. Z anatómie mužského a ženského tela totiž vychádzajú nepopierateľne celkom odlišné požiadavky, kde žena väčšinou oproti svojmu partnerovi z dôvodu nižšej telesnej hmotnosti požaduje mäkší povrch pre dostatok pohodlia počas spánku.
AKO PARTNERSKÝ MATRAC VYZERÁ?
Partnerské matrace majú z každej strany odlišnú tvrdosť. Tohto efektu sa väčšinou docieli vtedy, pokiaľ využijeme odlišné druhy pien ( studené, viscoelastické alebo iné) s rôznou hustotou, matrace si aj pri tejto odlišnosti zachovávajú zhodou výšku a nevzniká medzi nimi teda medzera. Príkladom môže byť napríklad matrac KAIMAN. Partnerské matrace naviac môžu reflektovať okrem požiadavky na tvrdosť tiež odlišné nároky na tepelný komfort spiaceho. Okrem toho môžu byť vybavené aj odlišnými zónami a prispôsobiť sa tak dokonale anatómii každého tela.
POSLEDNÉ TRENDY
Trendom posledných rokov sú matrace, ktoré dokonale skopírujú vaše telo. Takými sú latexové matrace alebo matrace z pamäťovej peny, ktoré sa adaptujú záťaži vytvorené buď ženou alebo mužom. Aby toho ešte nebolo málo, mnohé z nich ešte disponujú zónami, aby si každý počas spánku prišiel na svoje. Na základe vedeckých testov boli vyvinuté matrace, pri ktorých sú rôzne prispôsobené zóny v závislosti na pohlaví. Praktické výsledky totiž dokladajú informácie o tom, že preležanie matraca totiž záleží na pohlaví. Kdežto pre dámy je vhodnejší matrac, ktorý predpokladá zvýšený tlak v oblasti zadku, muži viac preležia matrac v oblasti brucha. Všeobecne povedané, pre ženy je kritickou partiou zadok, u muža zase brucho. Pomerne často sa môžeme stretnúť s matracami označenými ružovou značkou (pre ženy) a modrou značkou (pre mužov).
INDIVIDUÁLNE POŽIADAVKY
Svojim zákazníkom vždy odporúčame vyberať matrac na základe individuálnych požiadaviek. Z našej praxe veľmi často odporúčame dva rôzne matrace. Samozrejme nie je žiadnou výnimkou zabezpečiť dva matrace z odlišných materiálov. Napríklad pre muža bude vhodný tvrdý matrac, napr. taštičkový so studenou penou a kokosovými doskami. Tento matrac bude tvrdší a tvarovo stály. Potom vezmeme základ toho istého matraca, ale opatríme ho z jednej strany pamäťovou penou, čím je matrac omnoho mäkší a vyhovuje tak viac ženám. Vždy sme schopní pružne reagovať na požiadavky zákazníka a vyrobiť zdravotný matrac na mieru presne tak, ako si zákazník želá.
DVA VIAC AKO JEDEN
V praxi platí, že dva menšie matrace, z ktorých každý bude vyhovovať jednému z partnerov, majú omnoho väčší prínos, ako jeden veľký matrac do manželskej postele. Bohužiaľ jeden veľký matrac je často len kompromisom a neposkytne obom vhodné podmienky pre zdravý a kvalitný spánok. Jeden veľký matrac skrýva aj veľa nevýhod, medzi ktoré patrí napríklad vysoká hmotnosť, ťažká manipulovateľnosť a zhoršený prístup k úložnému priestoru. Zrejme najväčšou nevýhodou je to, že k veľkému matracu nemožno zaobstarať polohovateľný lamelový rošt, ktorý je dodávaný max. k matracom s rozmermi 140 x 200 cm. Nemusí sa trápiť obavami, že vplyvom dvoch matracov vám vznikne uprostred škára, ktorá môže následne spôsobiť pomliaždeniny alebo zlomeniny. Dôležité je zvoliť správnu veľkosť oboch matracov, na základe postele, potom len zostáva ich k sebe priraziť a tým sa jednoducho vyhnete nepríjemnej medzery. Potom len stačí prehodiť jedno prestieradlo a posteľ opticky bude pôsobiť ako jeden celok.
JEDEN VEĽKÝ MATRAC: VÝHODY A NEVÝHODY

Výhody:

 • chýbajúce medzery v strede postele
 • dobrý pocit z toho, že máte spoločný matrac

Nevýhody

 • veľkosť – matrac je nepraktický z hľadiska manipulácie (napr. chcete vyprať poťah, alebo obrátiť matrac na druhú stranu)
 • pokiaľ má matrac snímateľný poťah (odporúčame) – môže sa stať, že sa vám nevojde do pračky. Ani keby ste sa akokoľvek snažili vyprať poťah vcelku, aj keď budete skúšať prať najskôr hornú a potom spodnú stranu – bude jednoducho príliš veľký! Máme to vyskúšané
 • pokiaľ má váš partner/partnerka iné BMI (index telesnej hmotnosti) ako vy, jeden z vás bude spať menej pohodlne, tvrdosť matraca nebude vyhovovať obom! Je to predsa nespravodlivé, aby sa jednému spalo pohodlnejšie
 • pokiaľ sa vaša polovička zo sna viac hýbe, tak tieto aktivity pocítite aj na svojej strane matraca
 • nedá sa polohovať
 • vyššia cena
DVA MENŠIE MATRACE

Výhody:

 • výborná manipulovateľnosť, bez problémov môžete otočiť
 • poťah by sa vám mal vojsť do pračky
 • dobrá kombinácia pri odlišnom BMI. Pokiaľ máte inú hmotnosť, ako váš partner (vysoká pravdepodobnosť) – môžete si kúpiť matrac s rôznou tvrdosťou tak, aby sa vám obom spalo pohodlne. Aj tak si môžete vybrať každý „tú svoju stranu postele“
 • aktivity partnera v spánku sa budú menej prenášať na vašu stranu
 • vhodné na polohovateľné a elektrické motorové rošty
 • medzera v strede sa dá zamaskovať dobre napnutou plachtou a kvalitnými matracami tak, že ju nebudete ani cítiť

Nevýhody

 • medzera v strede postele
 • pocit, že nespia obaja na tom istom
 • vyššia cena
NAŠE ODPORÚČANIE
Odporúčame dva menšie matrace. Cenovo to vyjde celkom rovnako a výhody by mali prevýšiť nevýhody. Avšak máme veľa klientov, ktorí sa rozhodli práve pre jeden veľký matrac – rozhodnutie je ako vždy na Vás!
PRAKTICKÉ ODPORÚČANIE
Dva matrace zvládnu omnoho lepšie tlmiť pohyb, takže sa počas noci navzájom nerušíte, a to hlavne vtedy, pokiaľ má jeden z páru trochu nepokojnejší spánok. Samozrejme si však partnerský matrac môžete zabezpečiť aj v jednom prevedení a použiť ho tiež na bežné jednolôžko. Otáčate ho potom podľa potreby odvíjajúcej sa od vašej momentálnej nálady, ale tiež napríklad zdravotného stavu. Čo by malo aj tak pri každom matraci byť samozrejmé, aby ste zachovali čo najdlhšie jeho životnosť.
X Zavřit

Vaša objednávka bola úspešne prijatá.
Na uvedený email obdržíte potvrdenie.
Číslo Vašej objednávky:
var_dump
support

Máte nejaký dotaz?

Zanechajte svoje telefónne číslo a my sa Vám ozveme!


Ďakujeme!

Ozveme sa Vám v priebehu 2 hodín!