Pokiaľ vám záleží na vlastnom zdravom spánku, o to viac nepochybne premýšľate nad týmto aspektom pri svojich deťoch. Máte doma malé bábätko a riešite, aký mu vybrať matrac, aby bol čo najlepší? Výberu detského matraca by ste mali venovať zvláštnu pozornosť. Deti totiž majú na jeho kvalitu špecifické nároky, v posteli strávia omnoho viac času než dospelí – asi 40 %. Ako správne vybrať ortopedický detský matrac a na čo nezabudnúť?
PREČO STAROSTLIVO VYBERAŤ DETSKÝ MATRAC?
Deti síce samozrejme postupne rastú a ich nároky sa menia a podobne sa bude meniť aj matrac. To ale neznamená, že by nás v prvých týždňoch a mesiacoch života nemala ich kvalita zaujímať. Zaistite rozhodne svojej ratolesti kvalitný spánok hneď od narodenia, predídete tak neskorším zdravotným problémom. Na subjektívny dojem spiaceho sa v tomto prípade spoľahnúť skutočne nedá, dieťa vám neoznámi, ako sa na matraci cíti. Skúšať a porovnávať v tomto prípade aj trošku prekvapivo až toľko potrebné nie je. Výber matraca pre bábätká sa totiž na rozdiel od nakupovania tých pre dospelého človeka dá do istej miery zovšeobecniť. Najmenším rozhodne prospeje matrac tvrdší, ako sa pomerne jednohlasne zhodujú lekári.
AKO BY MAL OPTIMÁLNY DETSKÝ MATRAC VYZERAŤ?
Na tom bude mať ich doteraz vyvíjajúce sa telo správnu oporu. Príliš mäkkým matracom by ste im mohli spôsobiť deformácie chrbtice, napríklad skoliózu. Z pomerne logických príčin je tiež za tejto situácie úplne zbytočné rozdeľovanie matraca na jednotlivé zóny, ako to poznáme z verzie pre dospelých. Dieťa ich všetky pre svoju telesnú výšku skrátka neobsiahne. Najčastejšie sa stretnete s postieľkami (pre deti do zhruba dvoch rokov) s rozmermi 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm, čo potom bude predurčovať aj veľkosť matraca. Zanedbať by sme nemali pri matraci pre bábätko ani výber materiálu. Rozhodne je nevhodný lacný molitanový. Naopak dobrú voľbu určite predstavuje prírodné kokosové vlákno. Pre dieťa môžete zauvažovať aj o pružinách, pre niektorých dospelých sú taštičkové matrace síce príliš tvrdé, ale malým spáčom budú naopak vyhovovať. A naviac majú výhodu v priedušnosti, takže nevadí znečistenie v podobe premočenej plienky, prípadne vyliate pitie, pokiaľ vaše batoľa trvá na tom, že sa pokúsi napiť samé a ešte tak úplne nedokáže koordinovať pohyby. V rámci uľahčenia údržby rozhodne má zmysel myslieť aj na to, aby taký matrac pre bábätko mal aj odnímateľný prateľný poťah. Siahnuť preto môžete napríklad po týchto matracoch:
V ČOM SA LÍŠI DIEŤA OD DOSPELÉHO?
Aby mali vaše deti zdravý chrbát, rozhodne potrebujú spať na tvrdšom povrchu. Nie príliš vhodný je preto molitán, do ktorého sa spiaci zaborí. Naviac hneď ako začnú tí najmenší stúpať, nebude pre nich taký matrac ani pohodlný. Z tohto dôvodu sa nehodí ani pamäťová pena, dospelý si síce na nej kvalitne odpočinie, dieťa však má iné požiadavky, u neho záleží predovšetkým na tom, aby dostalo podmienky k zdravému rastu, na regeneráciu organizmu príde rad neskôr. Ložná plocha naviac musí byť celistvá, to znamená bez akýchkoľvek výstupkov alebo klasického zónovania, ktoré pre dieťa stráca zmysel, keďže dieťa rastie a tiež v spánku mení veľmi často polohu, v postieľke „cestuje“.
DBAJTE NA BEZPEČIE A HYGIENU
Rozhodne je potrebné dbať na správne rozmery. Podobne ako u dospelých postelí sa meria vždy vnútorný rozmer rámu. Matrac by mal zapadnúť naozaj pevne. Pokiaľ sú v priestore medzi matracom a posteľou viditeľné medzery, je matrac príliš malý a ide rozhodne o nedostatok v bezpečnosti. Jednoducho môžete správne rozmery otestovať tak, že vyskúšate či môžete medzi matrac a rám vsunúť dva prsty. Pokiaľ áno, je potrebné si zaobstarať matrac väčší. Detský ortopedický matrac musí byť tiež dostatočne priedušný, inak sa na ňom bude dieťa v lete potiť. A kvôli hygiene je nutný aj ochranný poťah, ktorý môžete jednoducho dať dole a vyprať, pretože pri najmenších sa len ťažko vyhnete znečisteniu slinami alebo močom. Samozrejmosťou je aj zdravotná bezpečnosť, ktorá sa hlavne týka používaných lepidiel a farbív, ktoré by nemali byť chemické. Tiež materiál matraca musí byť hypoalergénny. Úplnú spoľahlivosť vám v tomto ohľade zaručí napríklad detský matrac SATISFACTION JUNIOR. Už zhruba od troch alebo štyroch rokov môžete detskú postieľku vymeniť za klasickú a s ňou môže mať dieťa vlastný štandardný matrac s rozmermi bežného jednolôžka, teda vo veľkosti 90 x 200 cm.