Kvalitní matrace zásadně ovlivní vaše zdraví a dopomůže zmírnit bolest zad. Ptát se současné produktivní generace, zda ji záda bolí, to je pověstné nošení sov do Athén. Sedavý způsob života se zaměstnáním u počítače a obecným nedostatkem pohybu nás vhání rovnou do náruče ortopedů. Naučte se to změnit.
TVRDÝ ALEBO MÄKKÝ MATRAC?
Stále ešte prežíva pomerne silno zakorenený názor, že čím tvrdší je matrac, tým lepšie pre spáča. To ale rozhodne nie je tak bezvýhradná pravda. Dnes sa naopak prikláňame skôr k tým mäkším. Aby vás nebolel chrbát, je nutný taký matrac, ktorý nie je príliš tvrdý a na telo nevyvíja tlak, ale súčasne nesmie byť ani príliš mäkký. Na tom totiž nemá chrbtica dostatočnú oporu. Konkrétne parametre kvalitného matracu závisia na hmotnosti a do istej miery aj na veku. Deti by mali mať taký, ktorý im zaistí správnu polohu dosiaľ sa vyvíjajúceho tela, zatiaľ čo pre seniorov je vhodnejší matrac, ktorý sa telu viac prispôsobí. Väčšinou platí aj to, že dámam vyhovuje matrac mäkší, kým páni uprednostňujú tvrdší, to ale samozrejme nie je univerzálna rada. Dôležité je predovšetkým to, aby sa na ňom príjemne a pohodlne spalo práve vám, do istej miery teda záleží výber na osobných preferenciách.
PENA ALEBO PRUŽINY?
Na trhu je k dispozícii veľké množstvo rôznych materiálov, hlavne rada typov odlišných pien. Penové matrace predstavujú veľmi dobrú alternatívu pre osoby trpiace bolesťami chrbta. Hlavne tzv. viscoelastická (tiež lenivá) pena je prispôsobivá, čím sa postará o uvoľnenie svalov celého tela, nevytvára totiž tlak. Tým taký kvalitný matrac napomáha nielen k zmierneniu bolesti chrbta, ale tiež ku zlepšeniu krvného obehu a pri horšie pohyblivých osobách bráni tvorbe preležanín. Podobne sa správa tiež latex, ktorý sa podvolí iba tam, kde na naň vyvíja tlak telo ležiaceho a inak zostáva v pôvodnom tvare. Takýto matrac sa tiež vyznačuje vynikajúcimi ortopedickými vlastnosťami.
ROZMERY MATRACA
Nezabúdajme ani na to, že si nemôžme adekvátne odpočinúť a zregenerovať telo tam, kde nie je dostatok priestoru. Pamätajte na správne rozmery. Dĺžka matraca by mala byť asi o desať až dvadsať centimetrov väčšia, ako zodpovedá vašej výške. Správna šírka znamená minimálne osemdesiat centimetrov.
AKÝ PODKLAD POD MATRAC?
Rozhodli ste sa pre obstaranie nového matraca? Vyberajte naozaj starostlivo. A nezabudnite tiež na rošt. Len vhodný matrac v kombinácii s dobrým roštom totiž dokonale rozloží hmotnosť tela, kopíruje jeho tvar, poskytuje chrbtici dostatočnú oporu a chrbtovým svalom uvoľnenie. Inými slovami, zaistí nám dobré spanie. Matrac bez vhodného roštu nemôže adekvátne plniť svoju funkciu. Naviac tak predlžujete aj jeho životnosť. Rošt totiž na seba čiastočne preberá tlak, ktorý napomáha rovnomerne rozložiť. Naviac zaisťuje aj odvod vlhkosti. Inak sa matrac vzápätí doslova stane liahňou roztočov. Pod mäkšie matrace vhodné pre tých, ktorých bolí chrbát, je optimálny pružný lamelový rošt. Čím viac lamiel má, tým môžeme povedať, že je kvalitnejší. Lamely sa spravidla vyrábajú z dreva, obyčajne to býva dub alebo buk.
ANI TVRDÝ ANI MÄKKÝ
Matrac by mal mať bodovú elasticitu. To znamená, že by sa mal prehýbať len v mieste, kde sa naň zatlačí. Keď si naň ľahnete, mali by ste sa cítiť dobre. Matrac sa musí prispôsobiť telu. Určite by teda nemal nikde tlačiť. A chrbtica musí byť v rovine, čo sa najlepšie vidí v polohe na boku. Ak ležíte na chrbte, bedrová oblasť by sa oproti ostatným častiam tela nemala príliš prepadať, inak je matrac veľmi mäkký. Matrace majú stupne tvrdosti od jedna do päť. Ortopédi väčšinou odporúčajú tie od stupňa tri a vyššie, teda skôr tvrdšie.